LED Diody

otázky a odpovědi technického rázu
Uživatelský avatar
Mirek
user
Příspěvky: 7072
Registrován: 16.07.2005, 14:52
Bydliště: Brno, Vysočina a Německo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek » 22.02.2008, 00:53

MYSAK píše:tak to sem taky netusil ale vsude psali vetsinou mcd takze sem to neresil ale neco sem nasel

lm = 0,01257 x mcd
mcd = lm x 79,5544
hmm takze kdyz do kazdyho svetla pouziju na denni sviceni 4 tyhle ledky ( http://www.flajzar.cz/detail.php?zbozi= ... &z=galerie), bude to vic nez dost na to abych byl videt...jen to chce rozptyl svetla....cetl sem neco o zabrusovani te ledky, delal to borec co dela na TF neony. zabrousi tu hlavicku a ledka ma vetsi rozptyl....neni bodova?
In progress:Nissan 260SX S13 Spec-R Twin Turbo
Future project car #1: Nissan Primera P10 GT rv.91 SR20DE (Evolution I in progress)
Future project car #2: Nissan Primera P10 4x4 rv.92 SR20Di (Evolution I in progress)
Daily car 1: Octavia I TDI (66kw) swap na ASV 81kw, 6q řevodovka, RS podvozek, sprint 764, 96kw turbo kit
Daily car 2: Felicia II
Just for fun: Aprilia RSV 1000 Mille
Ex Car: Nissan 200SX RPS13 rv.91 SR20DET

Prodej ND na 200sx: Seznam dilu zde

Uživatelský avatar
doublejay
user
Příspěvky: 1642
Registrován: 27.09.2004, 16:23
Bydliště: Jihlava, CZ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doublejay » 22.02.2008, 00:53

Zkus kouknout sem: http://www.ele.cz/obchod/hlavnivetve.phtml?idvetve=385 do sekce "power LED", s temito mam zkusenosti. Dalsi vhodna je http://www.flajzar.cz/ke_stazeni/LW1045.pdf. Obecne plati, ze na 1W zarovky je potreba LED o svitivosti 1cd. Koneckoncu, uz se to tu rozebiralo: forum/viewtopic.php?t=8028&postdays=0&p ... c&start=15

A porad zustava moznost budit Power LED pulsnim napajenim... Princip: Bezna LED snese napr. 35mA trvaleho proudu (staly prikon). Muzeme ji dodat pulsy o mnohem vetsi energii, ale dostatecne kratke, aby se nestihla prehrat a spalit. No a pokud se nam povede mit pulsy o rozumne velikosti (kvuli intenzite svetla) a o vhodne opakovaci frekvenci (abychom svetlo vnimali jako neprerusovane), muzeme i z jedine Power LED vytahnout vhodne svetlo... ale neni to jen o predradnem odporu 8) Kdysi jsem experimentoval s "trvale" svitici LED, ktera ovsem odebirala stredni proud 0.2mA. Pouzil jsem nabojove vazany stridac z CMOS obvodu a jediny spinaci tranzistor...

P.S. Mirku, ta LED z Tveho predchoziho prispevku na tohle proste fungovat nebude, overeno na dvoukile... Pri 20 mA trvaleho proudu fuckt nee.
Když se může něco pokazit, pokazí se to mně. To, co se pokazit nemůže, se mně určitě pokazí taky. Život je děvka...

Uživatelský avatar
Mirek
user
Příspěvky: 7072
Registrován: 16.07.2005, 14:52
Bydliště: Brno, Vysočina a Německo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek » 22.02.2008, 01:42

denni sviceni vyreseno: http://www.cybertronic.vyrobce.cz/led.html

Ted bych potreboval doporucit svitivost diod pro:
Predek: smerovky + parkovacky
Zadek: brzdova + koncova + zpatecky + smerovky + pripadne mlhovky
In progress:Nissan 260SX S13 Spec-R Twin Turbo
Future project car #1: Nissan Primera P10 GT rv.91 SR20DE (Evolution I in progress)
Future project car #2: Nissan Primera P10 4x4 rv.92 SR20Di (Evolution I in progress)
Daily car 1: Octavia I TDI (66kw) swap na ASV 81kw, 6q řevodovka, RS podvozek, sprint 764, 96kw turbo kit
Daily car 2: Felicia II
Just for fun: Aprilia RSV 1000 Mille
Ex Car: Nissan 200SX RPS13 rv.91 SR20DET

Prodej ND na 200sx: Seznam dilu zde

Uživatelský avatar
MYSAK
user
Příspěvky: 4186
Registrován: 08.07.2007, 19:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MYSAK » 22.02.2008, 10:54

zalezi kolik jich chces pouzit, ve tretim brzdovym svetle sem mel 3000mcd / 30° z GME a svitilo fakt fest, bylo jich tam ale tusim nak kolem 30ti. jen bych volil vetsi vyzarovaci uhel. na zadni svetla by mohlo 60° stacit na smerovky pak vetsi a nebo to zabrouseni cocky

Uživatelský avatar
berco
user
Příspěvky: 133
Registrován: 29.04.2007, 12:16

Příspěvek od berco » 08.04.2008, 14:47

zdravim
tesi ma ze sa na to niekto dal lebo tiez to chcem podstupit :)
co sa tyka LED diod mas to za jedno ake pouzijes ledka ako taka neodide bez dovodu to znamena ze ked ju pouzivas v jej parametroch tak sa nemoze nic stat. co sa tyka svietivosti a uhlov moznosti mas niekolko vyraba sa viac typov. z toho co ste tu popisali je jasne ze nekupis vysokosvietive ledky ktore su farebne - kupis v podstate len cire. dalsia vec na ktoru netreba zabudat je vlnova dlzka ktoru ledka vyzaruje na to treba dat pozor lebo nieje cervena ako cervena i ked rozdiely niesu az tak badatelne. mozno posledny problem ktory ti moze vzniknut je to ze sa jedna o nelienarny polovodic ktory ma svoju charakterisitku meniacu sa od teploty. moze sa ti stat ze jednoducho pri urcitej teplote nebude svietit.

mozno som zasiel zbytocne do krajnosti ale skor mi islo o to ze ked sa do toho pustit tak zvolit jednu z alternativ

1. kupit komercny produkt tak ako si to spravil s prednymi svetlami
2. pustit sa do vyvoja ale zistit si o spominanych neziaducich parametroch co najviac informacii nech sa ti nestane ze brzove svetla ti z neznamych pricin nebudu svietit

Uživatelský avatar
MYSAK
user
Příspěvky: 4186
Registrován: 08.07.2007, 19:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MYSAK » 08.04.2008, 18:12

Promin ale uz si nekdy videl ze by se LEDka pri nromalnich podminkach nerozsvitila diky teplote?? :shock:

Uživatelský avatar
doublejay
user
Příspěvky: 1642
Registrován: 27.09.2004, 16:23
Bydliště: Jihlava, CZ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doublejay » 08.04.2008, 19:03

Opravdu by me to taky zajimalo, ja jsem drzel v ruce jednu z prvnich LED na svete (General Electric, r.v. okolo 1960 a pozdeji HP) a jeste jsem nevidel, ze by se vlivem teploty nerozsvitila... Castecne se meni napeti, pri kterem zacne svitit (ubytek v propustnem smeru), ale to s tim nema nic spolecneho.
Když se může něco pokazit, pokazí se to mně. To, co se pokazit nemůže, se mně určitě pokazí taky. Život je děvka...

Uživatelský avatar
adner
user
Příspěvky: 2480
Registrován: 10.03.2006, 03:15
Bydliště: Fiji
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od adner » 08.04.2008, 23:59

http://www.metronix.cz/power_led.htm
tenhle boy je tahá přímo z honkoše,má některé zajímavé sestavy,power led s parabolou,ceny nejnižší,velký výběr i pro light tuzing

Uživatelský avatar
berco
user
Příspěvky: 133
Registrován: 29.04.2007, 12:16

Příspěvek od berco » 09.04.2008, 08:20

ano stalo sa mi ze sa mi vlivom teploty nerozsvietila.

chlapci ked uz ste sa do mna pustili nevadi ... som rad ze fungujete na sposobe najprv vysmiat prispevok potom si nieco nastudovat.

skor mi islo o to ze to neni take eazy postavit led svetla. z to uz z akych kolvek dovodov ...

urobte si zaver aky chcete

Uživatelský avatar
Kentoya
user
Příspěvky: 6609
Registrován: 10.09.2005, 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvek od Kentoya » 09.04.2008, 08:28

berco píše:ano stalo sa mi ze sa mi vlivom teploty nerozsvietila.

chlapci ked uz ste sa do mna pustili nevadi ... som rad ze fungujete na sposobe najprv vysmiat prispevok potom si nieco nastudovat.

skor mi islo o to ze to neni take eazy postavit led svetla. z to uz z akych kolvek dovodov ...

urobte si zaver aky chcete
nechci zákládat flame war, ale nemám pocit že by se do tebe někdo pustil, jeden příspěvěk byla více méně otázka jestli je to možné, a druhý příspěvek byl od znalce z oboru elektroniky, který napsal že to ještě neviděl, ale nikdo nenapsal že to za 1 není možné 2 že by tě nějak osočoval

ostatní se k tomu pokud možno nevyjadřujte (k tomu co jsem napsal) at se nehádáme

Uživatelský avatar
berco
user
Příspěvky: 133
Registrován: 29.04.2007, 12:16

Příspěvek od berco » 09.04.2008, 08:41

sorry mozno som prudko zareagoval ja

oka vo vysledku chcel som len upozornit na mozne problemy.

sorry za OT

Uživatelský avatar
MYSAK
user
Příspěvky: 4186
Registrován: 08.07.2007, 19:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MYSAK » 09.04.2008, 16:20

To by me docela zajimalo pri jakejch podminkach. s elektronikou delam od mala a ze by ledka nesvitila se mi povedlo vzdy jen diky spaleni vysokym proudem. nikdy ne teplotou tak to moc nechpu.

Uživatelský avatar
doublejay
user
Příspěvky: 1642
Registrován: 27.09.2004, 16:23
Bydliště: Jihlava, CZ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doublejay » 09.04.2008, 20:40

berco píše:sorry mozno som prudko zareagoval ja

oka vo vysledku chcel som len upozornit na mozne problemy.

sorry za OT
Ano, za upozorneni na mozne problemy jiste budou vdecni vsichni, kteri se do toho chteji pustit jinou cestou, nez koupi tovarnich svetel, ale chtelo by to trochu upresnit. S elektronikou delam pres 30 let a jsem dokonce soucastkar (navrh a aplikace integrovanych obvodu, tedy kousek vedle LED a jinych diskretnich prvku), ale o tom, ze by se led nerozsvitila pri "normalnich" podminkach nebo ze by se nemusela rozsvitit pri nasazeni v silnicnim provozu (teploty v zime i -20, na slunicku v lete klidne pres 50 a pod.) jsem neslysel ani v laboratori... Jak rikam, k optoelektronice jsem pricichnul jen k laserum (od snimacu v CD po 10W+ da se tim rezat...), ale hodil by se aspon link na nejaky clanek nebo odbornou publikaci - opravdu me to zajima (z profesionalniho hlediska), a jak pise Kentoya - nikdo se nenavazi, nedal jsem tam ani smajlika, jen jsem vyjadril zajem, protoze jsem to od nikoho neslysel a hlavne NEVIDEL/NEZAZIL. A to jsem LEDky trapil v pulsnich rezimech, vysilal jimi telefonni hovory, prenasel hudbu v celem hifi akustickem pasmu a pod. V podstate tomu, co jsem napsal, v zadnem pripade neodporuje fakt, ze s teplotou se meni parametry diody. Teplota je jediny omezujici prvek v honbe za vyssim (svetelnym) vykonem. LED nema 100% ucinnost, ani se teto hranici neblizi. PN prechod produkuje krome uzkospektralniho svetla samozrejme i ztratove teplo a s teplotou roste nebezpeci, ze u diod provozovanych na hranici parametru (vyrobcem stanoveny maximalni dovoleny proud v propustnem smeru) se vlivem teploty okoli prekroci povolene parametry, dojde k exponencialnimu narustu proudu diodou a k selhani/nevratnemu poskozeni. To je, samozrejme, v automobilovem prumyslu celkem hodne nezadouci a nebezpecny jev, kteremu se vyrobci svetel brani chlazenim a pouzivanim LED v dolni polovine jejich parametru a vyrobci LED zvysovanim svetelne ucinnosti (aby se co nejvetsi mnozstvi emitovaneho zareni dostalo na povrch) pri snizovani energeticke narocnosti.

Pro nezkusene - nemyslete si, ze LED hlavni svetlomety zerou vyrazne mene nez zarovkova svetla... Vyrobci maji problemy, jak uchladit hrozive odpadni teplo, dokonce i Hella je snad zacne vyrabet teprve letos, v USA se jiz mohou pouzivat, ale v Evrope to jeste chvili potrva kvuli legislative.

Zatim je schvaleno LED doplnkove osvetleni (blinkry, obrysovky, denni sviceni).

Vite, ze nelze vyrobit LED, ktera by z principu primo vyzarovala bile svetlo?
Když se může něco pokazit, pokazí se to mně. To, co se pokazit nemůže, se mně určitě pokazí taky. Život je děvka...

Uživatelský avatar
berco
user
Příspěvky: 133
Registrován: 29.04.2007, 12:16

Příspěvek od berco » 10.04.2008, 10:30

v pohode

stalo sa mi to osobne :) ... robim pre jedneho modelara osvetlenie do budov a tam sa lediek minie na tisice. pointa je v tom ze som mu ledky pajkoval piamo na kabel a izoloval jednotlive piny zmrstovackou. potom som na to zobral teplovzdusku a zafukaval tie zmrstovacky. neveim presne aky typ lediek to bol aj ked som stale objednaval rovnake. (mozno ina seria) tak sa mi stavalo ze ked som ju zohrial tak zhasla a ked vychladla tak sa rozsvietila... priznam sa kukal som ako puk ale je to tak ... keby to bola jedna tak kaslem na to ale stavalo sa mi to v podstate pravidelne.. toz som to neriesil ... a nakoniec aj tak niektore odisli a ci to boli prave tie neviem ...

dalsie trosku ine z kolegovej skusenosti ktory si robil led svetla sice nie z inage dovodu ale asi sa chcel pohrat alebo nechcelo sa mu menit ziarovky (neviem)
tak ten mi tvrdil ze mal dost problemov zachovat rovnaku svietivost pri roznych prac podmienkach aj ked mozno nejde o veliky rozdiel.. nakoniec to riesil tak ze namiesto predradnych odporov pouzil prudovy zdroj .. - je na to original IO.. neviem ako co to je za typ. mozem pohladat keby bol zaujem ..

Uživatelský avatar
MYSAK
user
Příspěvky: 4186
Registrován: 08.07.2007, 19:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MYSAK » 10.04.2008, 13:47

zdroj púroudu se da udelat pomoci LM317T a jednoho odporu kdyby to nekoho zajimalo

a k tem diodam, nebylo to tim ze nahratim se treba uvolnil od nozicky ten dratecek co vede na cip a pak nahodou sednul zpatky? vim ze kdyz sme treba zastrihly nozky diode a pak se vic ohrala tak taky prestala svitit ale uz navzdy. to se ale stalo taky jen u par kousku

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 hostů