OT

prostě všechno, co je tak trochu off-topic
Odpovědět
Uživatelský avatar
raddy
user
Příspěvky: 4812
Registrován: 05.10.2004, 11:19
Bydliště: Piešťany, Slovensko

Re: OT

Příspěvek od raddy » 16.02.2014, 23:05

raddy píše:
adner píše:
raddy píše:odpoved na prvu otazku je: dynamicka kompresia rovnako ako staticka vyjadruje len pomer tlakov a nehovori nic o hustote zmesi. Iny priklad je medzichladic. Ak mam turbo bez ic,tlacim 1bar pri 150st,dyn. kompresia je dajme tomu 15:1. Zaradim ic,dyn.kompresia sa nezmeni,pretoze tlak sa nezmeni,avsak zmeni sa hustota,kedze sa zmeni teplota. Proste pojem dynamicka kompresia nemoze definovat naroky na energiu cievky.

Co sa tyka pumpicky,nezabudaj ze vykon tvori prietok vzduchu za cas. Je rozdiel ci pumpickujes 10l/s pri 1bar alebo 100l/s pri 1bar. To je rozdiel medzi malym a velkym kompresorom. Nie tlak,ale prietok. Nie dynamicka kompresia,ale hustota.
Druha otazka:pruzenim rozumiem problem s napnutim remena,nie s jeho natiahnutim.
Moderne rozvodove remene sa nenatiahnu,max.prasknu. Ak remen pruzi,je slabo napnuty. Mozno tomu nespravne rozumiem,skus dat link na nejaky konkretny pripad..
Řekl bych, že tvůj mozek má docela problém s vnímáním. Všichni zde pochopili Márovo myšlenku s řemenem, jen ty ne. Navíc urážíš člověka 100x šikovnějšího na ruce a i když jeho písemný projev není za jedna, je vcelku dost chytrej. Pokud se chceš zapojit do debaty, no problem. Dělej to ale jako normální člověk, ne jako debil....Co se výše týče definice DCR a jejího nevlivu na energii jiskry (a té omáčky okolo) ...no je to tvůj boj...ale je to legrační :lol:

ja som nepisal o vplive ci nevplive DCR na potrebnu energiu iskry. Pisal som ze narok na potrebnu energiu iskry nie jf mozne vyjadrit konkretnou hodnotou DCR. Ako dovod som uviedol fakt ze ten isty motor moze mat pri tom istotm DCR uplne odlisny vykon a tym padom aj uplne odlisne naroky na energiu iskry. Parametrom vyjadrujucim pomer nie je mozne definovat pevny vztah k absolutnej hodnote. Ak ti to pride legracne,no problem,ja za nic nebojujem.

mara_m píše: prvni otazka kdyz mam valec ci nake teleso do nej foukam T28 a GT 35 pokazde nez zavre ventil nafoukam 1 bar do valce tak nejak mi hlava nebera jakym zpusobem se vezme od GT35 vice kysliku kdyz pri jednom baru ve stejnem telese je hustota vzduchu stejna a je jedno zda ji nafoukam pumpickou na kolo nebo turbem s lokomotivy jediny rozdil je cas .....
mara_m píše:raddy asi to nejak nechapu ale jiste ze nejde presne rict ze dynamicka komprese 15 je konec pro civky aby davali na 100% pac posouvajici hranici zapaleni ma teplota vzduchu(hustota ) nikoliv velikost turba pac treba ca18 ma objem valce 0,45l a pokud do valce dostanu 1bar vzduchu pri stejne teplote za treba 0,01sec nebo 0,2sec (pokud po tu dobu bude otevrenej ventil ) mi porad prijde jedno pac vysledny objem vzduchu musi bejt stejnej :mrgreen:
Mapa kompresoru turba ma na vodorovnej osi prietok a na zvislej tlak. Otacky kompresora tvoria 3D udaj v tvare oblasti. Pracovny bod kompresora sa moze posuvat lubovolnym smerom, moze sa posuvat aj cisto vodorovne. V tom pripade kompresor dodava rozny prietok pri rovnakom tlaku. Vacsi prietok pri rovnakom tlaku znamena, ze sa do valca pri kazdom cykle musi dostat viac vzduchu (pri rovnakom tlaku v sani), aby v danych otackach motorom preslo viac vzduchu. Z toho logicky vypliva, ze sa do valca dostane aj viac kyslika pri kazdom cykle. Na to, aby sa zmenil prietok, staci odstranit restrikciu v sani ci vyfuku. Lepsie uz teoriu toho, ako moze dostat to iste (alebo aj vacsie) turbo rozne mnozstvo kyslika do toho isteho motora pri tom istom tlaku, nedokazem vysvetlit.
Prakticky priklad: mam plne seriovu s13, tlak turba 0.7bar, vykon 170k. Seriovy vyfuk nahradim komplet 2.5" trubkou. Vsetci vieme, ze bez toho, aby sa zvisil tlak turba, sa vykon zvysi minimalne o 10k. To ze sa vykon zvysi je dokazom toho, ze sa zmenil-zvysil prietok vzduchu motorom, napriek tomu ze tlak ostal nezmeneny. Pracovny bod kompresora sa posunul doprava na osi x, tlak ostal rovnaky, zvysili sa otacky kompresora a zvysil sa prietok. Cize do toho isteho valca sa pri tom istom tlaku dostalo viac kyslika, napriek tomu ze pumpickuje ta ista pumpicka, akurat rychlejsie... Mam ca18det postaveny dajme tomu na 400k (vacky, hlava, zvody, vyfuk, IC tak dimenzovany, aby na teplotu okolia uchladil obidve dalej spomenute turba). Dam nanho t25 s tlakom 0.7bar. Maximalny vykon, ktory nameram bude odhadom 210k, co zodpoveda maximalnemu prietoku kompresora na osi x na jeho mape. Vymenim turbo za GT3071, ktore ma tu istu turbinu, ale vyrazne vacsi kompresor a nastavim ho na 0.7bar. Vykon, ktory nameram bude odhadom 320k a bude zodpovedat danemu prietoku na mape kompresora, ktory je ale v tomto pripade podstatne vyssi ako pri T25. To je vysvetlenie v praxi, ako moze to iste alebo vacsie turbo natlacit do toho isteho motora pri tych istych otackach a tlaku a teplote viac kyslika. Samozrejme, DCR bude vzdy to iste ci pri 210k alebo pri 320k, kedze vacky a tlak turba su rovnake. Je takisto jasne, ze naroky na cievky budu podstatne odlisne. Mne osobne to logicky zapada odpredu aj odzadu.

Uživatelský avatar
mara_m
user
Příspěvky: 4987
Registrován: 23.06.2008, 17:46

Re: OT

Příspěvek od mara_m » 16.02.2014, 23:06

co ten prutok zapricini ? na jake zaklede se tam dostane vic vzduchu kdyz po zavreni ventilu bude ve valci jeden bar

a myslim to vazne

souvislot to ma takovou ze sem napsal ze civky makaj do DCR 15 coz je +- 1bar a ty jsi napsal ze to je blbost ze zalezi na sitosti smesi tak me zajima fyzikalni zakon jakto ze ve stejnem protoru pri plneni jinejma prutokama a stejneho vysledneho tlaku je v jednom vice vzduchu tudiz vetsi sitos smesy
CNC výpalky laser ,plasma a autogen

Uživatelský avatar
mara_m
user
Příspěvky: 4987
Registrován: 23.06.2008, 17:46

Re: OT

Příspěvek od mara_m » 16.02.2014, 23:08

zajima me ten fyzikalni zakon podle ktereho to tak je
CNC výpalky laser ,plasma a autogen

Uživatelský avatar
raddy
user
Příspěvky: 4812
Registrován: 05.10.2004, 11:19
Bydliště: Piešťany, Slovensko

Re: OT

Příspěvek od raddy » 16.02.2014, 23:09

Fil píše:Ne, to nás na zvláštní škole ještě neučili... Jen bych chtěl napsat, že jsem rád za adnerův post, aspoň nejsem sám kdo tomu nerozumí... :D
citaciou sa rozumie ze uvedies prispevok o ktorom pises,ty zvlastna skola
:roll:

Uživatelský avatar
raddy
user
Příspěvky: 4812
Registrován: 05.10.2004, 11:19
Bydliště: Piešťany, Slovensko

Re: OT

Příspěvek od raddy » 16.02.2014, 23:15

mara_m píše:zajima me ten fyzikalni zakon podle ktereho to tak je
Sam si predsa napisal o tom,ze plnenie valca ovplivnuje jeho vyplach. Co tvori prietok motora? Uz som to pisal,motor je vzduchova pumpa,nic viac. Prietok je dany sumarom restrikcii v sani a vyfuku a casovani vaciek pri danych otackach. A v pripade turba este tlaku turba. Vazne tomu nerozumies?

Uživatelský avatar
Fil
user
Příspěvky: 640
Registrován: 30.11.2008, 20:49
Bydliště: Ostrava

Re: OT

Příspěvek od Fil » 16.02.2014, 23:17

Ironie... Prostě se mi už nechce na toto téma seriozně diskutovat, ty máš svou pravdu, my ostatní jinou a navzájem se přesvědčovat dalších pár stran asi nemá smysl... Kdybych tu ty citace dal, stejně v nich ten rozpor nenajdeš...
Když někomu řekneš, že je blbec, chytrého to z tebe neudělá!
Nissan X-trail T30

Uživatelský avatar
raddy
user
Příspěvky: 4812
Registrován: 05.10.2004, 11:19
Bydliště: Piešťany, Slovensko

Re: OT

Příspěvek od raddy » 16.02.2014, 23:19

Fil píše:Ironie... Prostě se mi už nechce na toto téma seriozně diskutovat, ty máš svou pravdu, my ostatní jinou a navzájem se přesvědčovat dalších pár stran asi nemá smysl... Kdybych tu ty citace dal, stejně v nich ten rozpor nenajdeš...
mozes si byt isty ze ma o nicom nepresviedcas,nakolko je mi jasne co je staticky a dynamicky kompresny pomer. Ja nemam svoju pravdu,nebudem ta predsa presviedcat ze 2+2 su 4.

Uživatelský avatar
mara_m
user
Příspěvky: 4987
Registrován: 23.06.2008, 17:46

Re: OT

Příspěvek od mara_m » 16.02.2014, 23:24

ano porad to nechapu pac kdyz jde pist dolu otevre saci ventil a jde proud vzduch do valce pokud budu foukat 1bar a budu mit mega velke turbo a nafouka to drive ci mensi a stihne do uzavreni ventilu 1bar kdy motor prechazi na stlacovani smesy je vysledek obashu kysliku stejnej a pokud ne dokaz to urcite na to bude nakej vzorec ci fyzikalni definice
a ja ti dokola budu tvrdit ze ve stejne velkem telese pri stejnem tlaku v telese bude stejnej obsah vzduchu
CNC výpalky laser ,plasma a autogen

Uživatelský avatar
mara_m
user
Příspěvky: 4987
Registrován: 23.06.2008, 17:46

Re: OT

Příspěvek od mara_m » 16.02.2014, 23:28

o vyplachu sem mluvim u vyfuku kdy tim usnadnis plynum odchod ven z motoru kdyz pricpes vyfuk ne vsechny plyny to stihnou kdezto otevrenej vyfuk udela vetsi rozdil v tlaku tim padem víc plnynu se dostane z valce ven za stejnou dobu to je uplne neco jineho nez plneni motoru
CNC výpalky laser ,plasma a autogen

Uživatelský avatar
Fil
user
Příspěvky: 640
Registrován: 30.11.2008, 20:49
Bydliště: Ostrava

Re: OT

Příspěvek od Fil » 16.02.2014, 23:28

Ok.
Když někomu řekneš, že je blbec, chytrého to z tebe neudělá!
Nissan X-trail T30

Uživatelský avatar
raddy
user
Příspěvky: 4812
Registrován: 05.10.2004, 11:19
Bydliště: Piešťany, Slovensko

Re: OT

Příspěvek od raddy » 16.02.2014, 23:30

mara_m píše:ano porad to nechapu pac kdyz jde pist dolu otevre saci ventil a jde proud vzduch do valce pokud budu foukat 1bar a budu mit mega velke turbo a nafouka to drive ci mensi a stihne do uzavreni ventilu 1bar kdy motor prechazi na stlacovani smesy je vysledek obashu kysliku stejnej a pokud ne dokaz to urcite na to bude nakej vzorec ci fyzikalni definice
a ja ti dokola budu tvrdit ze ve stejne velkem telese pri stejnem tlaku v telese bude stejnej obsah vzduchu
ked pochopis rozdiel medzi uzavretym telesom a beziacim motorom,bude ti jasny pojem prietok. Mozno by to uz chcelo nechat tak a premyslet pripadne nastudovat. Cokolvek by som napisal,opakoval by som sa..peace pani a osobne by som sa nechvalil s tym ze DCR zavisi od dynamiky prudenia ci hustoty...

Uživatelský avatar
mara_m
user
Příspěvky: 4987
Registrován: 23.06.2008, 17:46

Re: OT

Příspěvek od mara_m » 16.02.2014, 23:32

neopakoval ty mi stale nedokazes vysvetlit na jakem zaklade porad to je teleso kde otevru ventil kdyz jde pist dolu a zavru za DU tak mi vysvetly vliv prutoku
CNC výpalky laser ,plasma a autogen

Uživatelský avatar
adner
user
Příspěvky: 2480
Registrován: 10.03.2006, 03:15
Bydliště: Fiji
Kontaktovat uživatele:

Re: OT

Příspěvek od adner » 16.02.2014, 23:33

hele, na chvíli vás přeruším....
otázka na Woytu a Trinoma, případně kohokoliv dalšího...
potřebuju nutně snímač vzdálenosti cca 0-5 cm s výstupem 0-5v, poměrně přesný a rychlý, tzn na bázi HALL efekt, indukční, kapacitní...nevíte o něčem v automotive a spol? budu povděčen....

Uživatelský avatar
mara_m
user
Příspěvky: 4987
Registrován: 23.06.2008, 17:46

Re: OT

Příspěvek od mara_m » 16.02.2014, 23:34

vysvetli mi jakto kdyz mi zavre ventil a ten motor bych z tu chvilku zastavil tak jako ze po zavreni kdyz v obou valcich bude 1bar je v jednom vice vzduchu nevim ja si nastuduju teda bezici motor a ty si nastuduj fyziku
CNC výpalky laser ,plasma a autogen

Uživatelský avatar
raddy
user
Příspěvky: 4812
Registrován: 05.10.2004, 11:19
Bydliště: Piešťany, Slovensko

Re: OT

Příspěvek od raddy » 16.02.2014, 23:34

je mi luto,nedokazem.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 77 hostů